Zeolit ogrodniczy

Zeolit ogrodniczy w Rzeszowie

Czym jest zeolit ogrodniczy? Jakie jest zastosowanie zeolitu? Czy zeolit w ogrodzie rzeczywiście może się na coś przydać? I czym jest zeolit zakarpacki?

Zeolit do ogrodu

Zeolit to najprościej mówiąc, minerał wulkaniczny. Przypisuje się mu wiele niezwykłych właściwości. Jedną z nich jest zdolność wychwytywania metali ciężkich, wirusów, grzybów. Może też neutralizować szkodliwe działanie amoniaku i fosforanów, co ma ogromne znaczenie w przypadku posiadaczy oczek wodnych. Zastosowanie zeolitu w ogrodowym oczku wodnym, chroni ryby i przeciwdziała pojawianiu się rzęsy wodnej.

Zeolit ogrodniczy
Zeolit ogrodniczy

Zeolit ogrodniczy można też wykorzystać do podłoży roślin, np. pod drzewka Bonsai. Takie wykorzystanie tego minerału pomoże w 100% wykorzystać używany nawóz i wodę. Zeolit działa bowiem trochę jak magazyn, do którego trafiają nadwyżki, i z którego są one potem stopniowo uwalniane. Wiele osób stosuje zeolit w ogrodzie ze względu na jego świetne działanie. Tak też działa zeolit zakarpacki. Jako doskonały absorbent, pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Jego struktura powoduje, że zmieszany z glebą zwiększa jej napowietrzenie, co ma duże znaczenie dla tempa wzrostu korzeni, zwłaszcza młodych roślin. Sprawdza się także, kiedy trzeba zadbać o trawnik.

Czy w takim razie warto kupować zeolit do ogrodu? Zdecydowanie tak. Jako środek w 100% naturalny, nie powoduje żadnych działań niepożądanych. Ułatwia utrzymanie roślin w dobrej kondycji. Pomaga chronić je przed infekcjami i odżywiać. Dodatkowo pochłania przykry zapach kompostu, zwłaszcza zmieszanego z obornikiem. A dla posiadaczy oczek wodnych okaże się sprzymierzeńcem w walce o czystą wodę i zdrowie ryb. Można oczywiście zdecydować się na inne kruszywa ogrodowe – naturalne lub sztuczne, wszystko jest kwestia wyboru oraz rodzaju ogrodu, jaki posiadamy i wyposażamy.